rodina

Mazlíčci

Domácí mazlíčci představují jeden z největších zdrojů parazitů vůbec. Např. Škrkavka psí je snadno přenosná na člověka. Ročně je v ČR diagnostikováno 700 případů.

Drtivá většina larev parazitů našich mazlíčků je schopna v těle člověka přežívat až 4 roky. Ve volném prostoru pak larvy přežívají až 3 roky.

Prevence s aktivně obranným parazitikem pomáhá předcházet řadě zdravotních komplikací.

Odborníci radí: odčervujte zvířecí mazlíčky 4 x ročně, 2x je nedostačující

S tradičním doporučením, že postačí dvě odčervovací kúry během roku, sice předejdeme nejhoršímu, ale zabránit přenosu parazitů na dospělé a děti nedokážeme. Nikdy nemůžete vědět, co kde mazlíček venku olízne či sní. Některé larvy jsou tak odolné, že dokáží přežívat v kobercích, v gaučích či v oblečení majitelů domácích mazlíčků. Maximalizujte svoji obranyschopnost.

kocka pes
rodina pes

Nejbližší přátelé člověka, jsou často terčem vnitřních parazitů.

Řeč je o psech a kočkách, pokud s nimi žijete v jedné domácnosti, patříte k jedné z nejohroženější skupin vůbec.

K nejrozšířenějším vnitřním parazitům u domácích zvířat patří škrkavky a tasemnice. Každé štěně se narodí s larvami škrkavek. Přináší si je z matčina organismu. Člověk s tím nemůže udělat nic.

V České republice je ročně diagnostikováno 700 případů napadení člověka škrkavkou psí. A to jsou pouze diagnostikované případy. Většinou se na to přijde při testech na něco jiného. Např. když se larvy po pár letech pohybu provrtají do oka či se vytvoří velké cysty na játrech.

Škrkavky

Nákaza psa je velmi jednoduchá, postačí, když venku pozře vajíčka, v nichž už čekají larvičky. Ty se následně vylíhnout ve střevech.

Škrkavky jsou přenositelné na člověka a stačí k tomu nesprávné omytí rukou, jejich olizování po jídle, špatně omyté ovoce nebo zelenina. Vylíhnuté larvy kolují v těle člověka, pronikají krví nebo aktivním pohybem do nejrůznějších orgánů, kde způsobují těžká poškození.

Bohužel příznaky se automaticky zaměňují za příznaky běžných nemocí.

Škrkavky
tasemnice

Tasemnice

K nákaze zvířat dojde pozřením blechy, v níž jsou ukryty larvy. Stejným způsobem se může nakazit také člověk a to již mazlením se zvířetem nebo během psího olíznutí.

Nemusíte ani olíznout mazlíčky sami. Stačí být v kontaktu s člověkem, který s ním v kontaktu byl. Larvy prospívají v těle člověka několik let. Různé larvy se usadí v různých organech. Způsobí od neustálého pokašlávání po problémy s očima.

Další střevní parazité v těle člověka

Ke známým patří také měchožil zhoubný rozšířený po celé Evropě. Ze špatně tepelně upraveného masa ryb pochází motolice, jejíž všechny druhy zhoršují metabolismus. Jejich nakažením trpí lidé s nadváhou a s přehnanou chutí na sladké.

Vzácnější je škulovec považovaný za největšího parazita člověka. Zde slouží jako zdroj především syrové ryby.

Hedapena s.r.o.
Husitská 107/3, Žižkov, 130 00 Praha 3
IČO: 09848924
Společnost zapsána v obchodním rejstříku vedeném u u Městského soudu v Praze pod sp. zn. C 343468.